Julkaistu    |  Päivitetty 
Martti Kauppinen

Asiantuntijat ratkaiskoot

Yksityiskansalaisilla ei ole mahdollisuutta punnita sotilasasioiden kaikkia vaikuttavia ulottuvuuksia, minkä vuoksi ne tulee jättää asioista parhaiten perillä olevien punnittaviksi: siksihän on olemassa työnjako, jossa kukin asia on omien parhaiden asiantuntijoidensa ratkaisuvaltaan kuuluva.

Tuskinpa mikään ideologinen kerho on tarpeeksi pätevä moiseen moniulotteista analyysia vaativaan tehtävään, puhumattakaan yksityisistä kansalaisista, joiden tietomäärä ei lähimainkaan riitä monimutkaisten asioiden osuvaan päättämiseen.

Jätetään erityisosaamista vaativat asiat asiantuntijoille, eikä arvailla elokuun yössä.

Parempi osa maata tilapäisesti sitä puolustavan osapuolen käytettävissä kuin koko maa sitä tuhoavan osapuolen haltuunsa ottamana rauniona. Rauha maassa ilman turhia uhitteluja.

Kommentoi

Hae Heilistä