Julkaistu    |  Päivitetty 
Kirsti Era

Kevättä rinnassa muttei järkeä päässä

Jussi Niinistön (ps.) johtaman puolustusministeriön porukalla näkyy olevan kevättä rinnassa. Samaan aikaan kun linnut pesivät, maavoimat möyryävät ja paukuttelevat panssariajoneuvoilla Niinisalossa Nato-joukkojen (Norja ja USA) kanssa. Suomenkin PUOLUSTUSvoimat harjoittelee hyökkäämistä  –  minnekähän? Minulta ainakaan ei ole saatu lupaa hyökkäykseen.

Jututtipa ketä vaan, ihmiset ovat huolissaan sotaisuuden ja vastakkainasettelun jatkuvasta kiihtymisestä. Moni kaipaa muidenkin kiistoja sovitellutta Suomea, rauhanturvaamisen ja ETYK-järjestelyn suurvaltaa. Sellaiselle olisi nykymaailmassa kipeästi tarvetta, mutta Sipilän hallituksen touhu on tasan päinvastaista.

Kun etelän pesimiskausi on hoidettu, siirrytään 22.5. isolla porukalla (tuhat sotilasta, sata konetta 12 maasta) rymyämään Suomen, Ruotsin ja Norjan Lappiin. Kahden viikon Nato-johtoinen ilma- ja maasotaharjoitus ACE17 harjoittaa Nato-yhteistyötä matalalennossa, ilmatankkauksessa ja ilmatorjunnassa. Ja parhaaseen porojen vasomisaikaan, jolloin niin vaatimet kuin vasat ovat arkoja häiriöille. Ylä-Karjalan asukkaat tietävät, miten pelottava Hornetin matalalento on luonnossa.

Taas lähtee myös vaarallista viestiä itänaapurille Suomen sotilaallisesta asemasta Yhdysvaltojen liittolaisena. Eduskunnalta kysymättä solmittu Naton isäntämaasopimus poikii tätä yhä lisää, ja me veronmaksajat kustannamme. Samaan aikaan opiskelijoilta, työttömiltä, eläkeläisiltä ja lapsiperheiltä ”on pakko leikata”. Asebisnes korjaa potin.

Yksi tärkeä motiivi harjoituksen järjestämiseen lienee huippukalliiden F35-hävittäjien markkinointi myös Suomeen. Paliskuntien väki, luonnonsuojelijat ja rauhanpuolustajat järjestävät harjoitusten alussa protestin Rovaniemellä, ja mukaan mennään myös Itä-Suomesta.

Kommentoi

Hae Heilistä